Google Sıralamanız neden düşer

Google Sıralamanız Neden Düşer?

Google sıralamanız neden düşer? Anahtar kelimelerinizde sitenizi bulamıyor musunuz? Bu gibi sorularınız varsa, tamda size yol gösterecek detaylı bir rehber hazırladık. Maddelerimize geçmeden önce kısaca bilgi verelim. Google arama motoru, yüzlerce faktör üzerinden sitemizi taradığı gibi yapay zeka botları ile kullanıcı deneyimini ve içerik kalitesini de analiz edebilmektedir. Doğru Anahtar kelime seçimi önemlidir. Bu nedenle sitenizi optimize ederken, karşınızda bir makine değil yapay zeka olduğunu unutmayın.

Google Arama Sonuçlarındaki Düşüşlerinizde Kontrol Etmeniz Gereken Maddeler;

1- Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Siteniz yıllardır aktifse ve yine de buna rağmen trafik kaybediyorsanız eğer anahtar kelimelerinizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Belki de siteniz için yanlış anahtar kelime seçimleri yapmış olabilirsiniz. Doğru anahtar kelime seçimi için kendinizi kullanıcı olarak düşünün. “Ben olsam nasıl arattırırdım?” diye kendinize bir soru sorun. Buradan yola çıkarak nasıl doğru kelime seçebilirim sorusunun yanıtını bulacaksınız. 

Günümüzde insanlar daha doğal bir dil ile arama yapmaktadırlar. Bu nedenle Google da zamanla doğal bir dil ile arama yapmayı öğrendi. İçeriğinizi sade tutarsanız eğer sadece belirli anahtar kelimelerinizde değil, sizin için önemli olan diğer tüm anahtar kelimelerde başarı sağlayarak sıralamalarınızda ilerlemeler alabilirsiniz.

2- Kaybettiğiniz Değerli Backlinkler Olabilir

Arama sıralamalarınızın düşmesinin başka bir sebebi, sitenize verilmiş olan backlinklerinizi kaybetmeniz olabilir. SEO araçlarını kullanarak site dışı gelen linklerinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer ki son günlerde gelen backlinklerde kayıplar yaşadığınızı gördüyseniz, sıralama kaybınızın nedeninin backlinklerden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. İlk olarak bağlantı gelen sayfalarınızda bir düşüş var mı yok mu? Diye bakabilirsiniz. Ardından kayıp bağlantılarınızın sitenizde düşüş yaşadığınız sayfalarda mı? Bunları kontrol edebilirsiniz. Web sitenize gelen değerli bağlantılarınız kırıldıysa, bunları yerine yeni bağlantılar almaya gayret gösterebilirsiniz.

3- Kaldırılan Sayfalarınızı 301 Ile Yönlendirin

Eski web sitenizi yeni bir sunucuya taşıyorsanız veya herhangi bir sayfanızı kaldırıyorsanız eğer 301 yönlendirme yapmadıysanız, sıralamalarınızda bir düşüş yaşayabilirsiniz. 301 yönlendirmesi ile arama motorlarına sayfanızın kaldırıldığını ve yeni sayfanızın yönlendirdiğiniz sayfa olduğunu söylersiniz. Böylelikle gelen kullanıcının eski adrese değil de yeni adrese gitmesini sağlarsınız. Çünkü 301 yönlendirme doğru bir şekilde yaparsanız, sıralamanızı kaybetmesiniz.

4- Google Tarafından Cezalandırılmış Olabilirsiniz

Site sıralamanızda ani bir düşüş yaşıyorsanız bunun sebebi, Google’ın sizi cezalandırmış olmasından dolayı olabilir. Belki de Google’ın sevmediği bir şeyi yapmışsınızdır. Bunu anlamanın en iyi yolu, diğer arama motorlarındaki sıralamalarınıza bakmanızdır. Yandex veya Bing gibi arama motorlarında sıralamalarınız olması gerektiği gibiyse, Google’ın sizi cezalandırmış olduğunu anlayabilirsiniz. Cezanız ne olursa olsun kalkması için gerekli çalışmalarınızı yapmanızda fayda var. Bu aşamada Google Search Console bildirimlerinize bakabilirsiniz. Çünkü bu araçtan Google’ın sizi neden cezalandırdığına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

5- Google Güncellemeleri

Google her zaman kendisini güncelleyerek daha iyi bir arama motoru olmaya çalışır. Birçok site bu güncellemelerden yarar sağladığı gibi bazı sitelerde, bu güncellemelerden dolayı düşüş yaşayabilirler. Google güncellemelerinden kaçmak yerine, sitenizi Google’a daha uygun olacak şekilde sürekli güncel tutabilirsiniz. Google güncellemelerini takip edebileceğiniz, yerli ve yabancı kaynakları sürekli takip etmekte fayda var.

6- Sıralamalarda Site İçi İçeriklerin Önemi

Arama motorları, site içindeki içeriklere ve kullanıcı davranışına göre sitenizi kontrol etmektedir. Kullanıcıların aradığı bir kelime, sitenizde yeterli bir içeriğe sahip olamayabilir. Google da aranılan herhangi bir kelime, sitenizde yeterli bir içeriğe sahip değilse, Google sizi ikinci plana atıyor olabilir. Bu sebeple de Google da sıralamalarınız düşüyor olabilir. Ancak sitenizi bu açıdan kontrol ederek, yeni özgün içeriklerle destekleyebilirsiniz.

7- Konum Farklılıkları

Google da oturumunuz açıkken yaptığınız sıralamalar ile oturumunuz kapalıyken yaptığınız sıralamaların farklı olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bunun sebebi Google’ın ziyaret ettiğiniz siteleri hatta konumunuzu bile dikkate alarak, sıralamalarınızı değiştirmesinden dolayıdır. Sıralamalarınız, arama yapacağınız yerlere göre farklılıklar gösterebilir. Sıralamalarınızda daha doğru sonuçlar alabilmek için yalnızca bir bölgeye göre değil, diğer tüm bölgelere göre de kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun için önerebileceğimiz en güzel yöntem, tarayıcıların gizli pencerelerinden yapılan kontrollerdir.

8- Rakipleriniz Neler Yapıyor?

Olması gereken her şeyi yapmanıza rağmen, sıralamalarınızda bir düşüş yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, rakiplerinizin sizden daha iyi işler çıkarmasıdır. Rakiplerinizi sıklıkla takip ederek, sizden farklı neler yaptıklarını kontrol edebilirsiniz. Çünkü Google yenilikçi ve özgün makaleleri sever. Ancak bu şekilde yol izlerseniz rakiplerinizden önde olabilirsiniz. 

9- Site Sayfalarınızın Hızı

Site sayfalarınız yavaş yükleniyorsa, kullanıcı deneyiminizi olumsuz etkiler. Site sayfalarınızın yavaş yüklenmesi, site kullanıcılarınızın sitenizden hemen çıkmasına neden olabilir. Hiçbir web sitesi alternatifsiz değildir. Bu nedenle kullanıcılarınız sitenizdeki içerikleri görmek için beklemeyeceklerdir. Bu durumda sıralama kayıpları yaşanmaktadır. Ancak sitenizin hız performansını sürekli takip altında tutmanızda fayda var.

10- Sunucu Ve Tarama Hatalarını Takip Edin

Siteniz ile ilgili, Google sunucu sorunları bildiriyor olabilir. Bunun sebebi, sunucunuzda olabilecek sorunun yanında, Googlebot’u yanlış yönlendirdiğinizden de kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; Google’ın kullandığı IP adreslerini yanlışlıkla engellemiş olabilirsiniz. Ancak sunucu günlüklerinizi düzenli olarak kontrol ederek, oluşan hataları tespit edebilirsiniz.

11- Sitenizden Dışarı Verilen Bağlantılar

Sitenizden, farklı sitelere verdiğiniz bağlantıların, SPAM içerikli veya güncel olmayan bağlantılar olmadığından emin olmalısınız. Sitenizde kullandığınız kötü bağlantılardan dolayı, Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Google tarafından cezalandırılmamak ve organik trafiğinizi büyütmek ve yüksek kaliteli bağlantılar kurmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. İyi bağlantılar oluşturabilmek için aşağıda verilmiş olan bazı önerilere bakabilirsiniz;

• Eski kırık bağlantılarınız yerine yeni güncel bağlantılar oluşturabilirsiniz.

• Güncel haber makalelerinden alıntı yapmak için PR kullanabilirsiniz.

• Güzel bir içerik yazın ve insanların bu içeriğe ulaşabilmesi için sosyal medyada yoğun bir şekilde tanıtın.

12- Site İçi Gezinme

Site içi gezinmeniz kolay ve rahat olmalıdır. Sayfalarınız ve kategorileriniz arasında, kolay erişim imkanı sağlamanız, kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Örneğin; kolay ve anlaşılabilir menü yapısı, sayfalar arası breadcrumb kullanımı ve iç linklemeler gibi konuları gözden geçirmenizi öneririz. Çünkü site içi gezinme sorunlarınız varsa, sıralamalarınızda kayıplar yaşamanız doğaldır.

13- Web Sitenizdeki Yeni Değişiklikler

Web sitenizin tasarımını yeniden yapmaya karar vermek, sıralamalarınızda düşüşler yaşamanıza sebebiyet verebilir. Eğer sitenizi yenilemek ve sıralamalarda düşüşler yaşamak istemiyorsanız aşağıda sizlere yardımcı olabilecek önerilere bakabilirsiniz;

• Sitenizdeki tüm URL’lerinin yeni adreslerine 301 ile doğru yönlendiğine emin olmalısınız.

• Yeni sitenizde bağlantılarınızın doğru çalıştıklarından emin olmak için tüm bağlantılarınızı gözden geçirerek kontrollerinizi sağlayın.

• Yeni sitenizi yayına almadan önce, gerekli tüm SEO teknik analizlerinizi yapın.

14- Sunucunuz Yüksek Trafiğe Cevap Vermiyor Olabilir

Sitenize giren kullanıcı sayısında artış olmuş olabilir. Sunucu kapasiteniz bunu karşılayamazsa, sitenizde yavaşlamalar ve kapanmalar yaşanabilir. Buda sıralamalarınız da düşüş yaşamanıza  sebep olabilir. Ancak sunucu kaynaklarınızda, trafiğinize dayalı yükseltmeler yapmalısınız.

15- Meta Title Ve Description Açıklamalarındaki Değişiklikler

Meta title ve description açıklamaları, arama motorlarına sayfalarınızın hangi konuları içerdiğine dair bilgiler verir. Google sitenizi kontrol ettiğinde ilk olarak bu bilgilerinizi kontrol eder. Bunları yazarken sayfalarınızla alakalı bilgiler içerdiğine emin olmalısınız. Ancak sayfa içeriği ile tutarsız olan title ve description içerikleri, Google tarafından olumlu karşılanmaz. Hedefiniz anahtar kelimelerinizin de içinde kullanabileceğiniz, SEO uyumlu düzgün cümleler kurmak olmalıdır. Çünkü birden fazla aynı içeriğe sahip başlığı kullanırsanız; sadece Google’ın değil kullanıcılarınızın da kafasını karıştırmış olursunuz.