En Çok Yapılan Seo Hataları?

En çok yapılan SEO hataları? Sık yapılan SEO hataları?

En çok yapılan SEO hataları? konusuna girmeden şunu sizlerle paylaşmak isteriz. Yapay zekanın gelişmesiyle arama motorları her geçen gün algoritmasını kullanıcıların deneyimini baz alarak geliştirmektedir. Bu yüzden siz de taktiklerinizi arama motorlarının güncellemelerine uygun olacak şekilde revize etmelisiniz. Google gibi arama motorları daima özgün makale ve kullanıcılara hitap eden web sitelerini popüler kılar. Sizde web sitenizin popülerliğini artırmak için özgün içerikler üretmeli ve kullanıcı odaklı olmalısınız. Aksi takdirde kullandığınız eski içerikler, demode uygulamalar ve pratikler sitenizin popülerliğinin düşmesine sebep olabilir.

Bu yazımızda sizlere en çok yapılan SEO hataları hakkında bilgi vereceğiz;

1. Anahtar Kelimelerin Yanlış Kullanımı

  • Anahtar Kelime Seçimi: SEO çalışmalarımız öncesinde bir anahtar kelime analizi yapmamız gerekmektedir. Ancak belirlediğimiz, doğru anahtar kelimeleri sayfamızda kullanmalıyız. Yanlış anahtar kelime kullanmanız içerik kalitenizi düşürebilir.
  • Anahtar Kelime Tekrarı: Anahtar kelimeler, temsil ettikleri içerikleri anlatmada önemli olmaya devam etse de gereksiz yere ve sürekli olarak kullanmak Google’ın fark edeceği bir durumdur. Google için içeriğin kalitesi ve mesajın nasıl iletildiği aynı anahtar kelimeleri tekrar etmekten daha önemlidir. Bu yüzden kelime tekrarından kaçınmalısınız.

2. Backlink Satın Almak

Link satın almak eski bir taktik olmasının yanında siteniz için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çünkü artık backlink profillerinin de optimize edilmesi gerektiğini biliyoruz. Bir web sitesini işaret eden çok fazla geri bağlantıya sahip düşük kaliteli alan adları, bir web sitesinin sağlığı için tehlikeli olabilir. Ayrıca elbette ki Google çok rahat bir şekilde bu siteleri belirleyebilir. 

Başlık ve meta açıklamanızda eğer ki anahtar kelimeniz yoksa sıralama almanız çok kötü seviyede olacaktır. Başlıklarda anahtar kelime girdiğinizde meta açıklamasında anahtar kelimeniz olmasa dahi iyi sıralama alabilirsiniz. Önerimiz hem başlıklarda hem de meta açıklama kısmında anahtar kelimemizin geçmesidir.

3. İçeriklerinizde Fazla Bağlantıdan Kaçının

Bağlantı metni tıklandığında kullanıcılar; tıkladıkları içerik hakkında detaylı içeriğe ulaşmasını sağlarız. Geçmişte tam eşleşmeli bağlantı metni kullanmak, standart SEO uygulamalarındandı. Ancak Google aşırı optimize edilmiş metinleri belirlemede artık çok daha iyi. Bu yüzden içeriklerimizi; robotlar için değil, insanlar için yazmalıyız!

4. Tam Eşleşmeli Alan Adları Satın Almak

URL’nizde değerleri yüksek anahtar kelimelere sahip olmak mantıklıdır. Ancak kafa karıştırıcı bir URL kullanıcı deneyimini de etkiler. Google için de bu eskisi kadar önemli değildir aslında. Alan adı konusunda yapılacak en mantıklı seçim alan adınızın markanızla tutarlı olmasıdır.  Eğer siteniz kaliteli bir hizmet sunuyorsa Google zaten onu göz önünde tutmaya çalışacaktır.

5. Sitenizdeki Resimlerde Alt Başlıklar Kullanın

Sitenizdeki Resimlerde muhakkak ve özelliklede anahtar kelimenizi içeren alt başlıklar kullanmalısınız. Google botlarını resim alt başlıklarına önem vermektedir. Alt başlıklar tanımlamazsanız google botları resminizin konusunu anlayamayacaktır ve kullanıcı odaklılığı için resminizi boş görecektir. Çünkü bu hataya düşmemek için resimlerimizde muhakkak alt başlık kullanmalıyız.