2022 seo teknikleri nelerdir

2022 SEO Teknikleri Nelerdir?

Amacınız işletmenizdeki trafiği güçlendirmekse 2022 SEO tekniklerini Nelerdir? makalemizdeki teknikleri çok iyi uygulamanız gerekir. Gelin hep birlikte 2022 SEO tekniklerini Nelerdir inceleyelim;

1. Sitenizi Google RankBrain için Optimize Edin

Google kullanıcılarını ne kadar mutlu ederseniz, sıralama da o kadar yüksek olur . RankBrain, Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka sistemidir. Sistemin özelliği ise arama sonuçlarını getirme konusunda Google’a yardımcı olan bir makine öğrenimi sistemi olmasıdır. Makine öğrenimi bir tür yapay zekadır. Ancak bu yapay zeka, kullanıcının bir şey öğretmesine gerek kalmadan bilgi toplayabilmekte ve kendi kendine öğrenim gerçekleştirebilmektedir. Yeri geldiğinde tıpkı arama sonuçlarında olduğu gibi kendi kendine işlem yapabilmektedir. Rankbrain algoritması ile birlikte içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Konuyu kapsayan içerikler üretmek.
  • Daha fazla ihtiyaca ve soruya cevap vermek.
  • İnsanların henüz sormadığı, sorulabilecek sorular üzerine yoğunlaşmak.
  • Bir konuda otorite olmak için yeterince kaliteli içerik üretmek
  • Güncelliğini yitirmeyen içeriklere önem vermek.

2.İçeriklerinizde Uzun Başlıklar Kullanın

Son yıllarda yabancı web sitelerini incelediğinizde uzun başlıklar kullanmış olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni kimseye benzememek içindir. Örneğin SEO nedir diye aratma yaptığınızda aynı başlıklar barındıran birçok yazı göreceksiniz. Önemli olan kimsenin yapmadığını yazmaktır, yapmaktır. Bunun için dikkat çekici başlıklar kullanın. Kullandığınız başlıklarda yazmış olduğunuz yazının ya da ürünün adını anahtar kelimelerini bir kez geçirin.

Başlık ve meta açıklamanızda eğer ki anahtar kelimeniz yoksa sıralama almanız çok kötü seviyede olacaktır. Başlıklarda anahtar kelime girdiğinizde meta açıklamasında anahtar kelimeniz olmasa dahi iyi sıralama alabilirsiniz. Önerimiz hem başlıklarda hem de meta açıklama kısmında anahtar kelimemizin geçmesidir.

3.Türkçe yazımına dikkat edin

Yazmış olduğunuz ve Ürünlerin tanıtımını yaparken büyük ve küçük harf kullanımına, noktalamaya dikkat edin. Yazılarını komple büyük harflerle ya da komple küçük harflerle yazmayın.

Başlık ve meta açıklaması kullanımında bağlaç (ve, ile) kullanmamaya özen gösterin. Bağlaç olmayan başlıklar yapılan araştırmalara göre daha iyi sonuç aldığı gözlemlenmiştir.

4. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler , Google, Yandex, Bing, vb. Üzerinde yaygın olarak aranan ifadelerdir. Bu ifadeler, web sitenizin sıralamasını belirlemenin çok önemli bir parçasıdır. Doğru yerlerde doğru miktarda anahtar kelime kullanın ve zamanla sayfalarınızın liderlik tablolarında yükseldiğini göreceksiniz

Anahtar kelime stratejisi yıllar içinde çok değişti. eskiden çok daha önemliydi, ancak daha sonra çok sayıda içerik spamla doldu. Nihayetinde Google’ın algoritmaları tarafından cezalandırıldı. Bu günlerde, araştırmanızı yapmanız, çok çeşitli anahtar kelimeler kullanmanız ve bunları doğal bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Google gün geçtikçe daha akıllı hale geliyor, bu yüzden daha dikkatli olmak gerekiyor.

5. Düşük performans gösteren sayfaları dahili bağlantılarla artırın

Dahili bağlantılar , aynı web sitesindeki diğer sayfalardan gelen geri bağlantılardır . Mavi kelimeler  bu cümlede bizim çapa metin kılavuzuna bir iç bağlantı oluşturur. Neden önemlidirler? Çünkü web sitenizdeki “otorite” akışına yardımcı olurlar. Birçoğu ayrıca dahili bağlantı bağlantılarının (tıklanabilir kelimeler) Google sıralamalarını etkilediğini düşünüyor. Başlamak için iyi bir iç bağlantı yapısına sahip olmanız gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Backlink, başka bir siteden sizin sitenize verilmiş linke denir. Bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bu terimi, güvendiğimiz birinden aldığımız tavsiyeye benzetebiliriz. Google gibi arama motorları için başka sitelerden bizim sitemize verilen linkler tavsiye niteliğindedir ve bizi üst sıralara taşımaya yarayacak unsurlardan biridir.

7. Site Hızı

Seo çalışması yaparken dikkate alınan bir diğer önemli unsur site hızıdır. Çoğu insan, yani internet kullanıcıları, yavaş açılan internet sitelerini hemen terk etmektedir. Bu terk edilme, web sitesinin kullanılabilirlik puanını kötü oranda düşürmektedir.

Google için sıralamalarda ilk üçte yer alan en önemli özelliklerden biri site hızıdır. Yavaş yüklenen web siteleri kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Ayrıca sayfaların yavaş yüklenmesi dönüşümleri de düşürmektedir.

Sitemizin, tüm cihazlarda kullanıma uygun olması bizim için avantajlı olacaktır. Bir içeriği yayınladığımızda, içerik ne kadar iyi olursa olsun kullanıcıya uygun erişimi sağlayamadıktan sonra pek bir anlamı olmayacaktır. Hem tüm cihazlardan erişilebilir hem de kullanıcı deneyimini en iyi sunacak şekilde sitemizin ayarlarının yapılması gereklidir.

8. Sitenizin hangi anahtar kelimeler için göründüğüne bakın

Yeni anahtar kelimeler bulmadan önce, fikir edinmenin akıllıca bir yolu, zaten neyi sıraladığınızı görmektir. Bunlar, Google veya Bing’in zaten alakalı bir kaynak olduğunuzu düşündüğü konulardır. Bu, sizi henüz bulamadıklarını, şaşıracağınız bazı konuları veya sitenizin ilerleme kaydetmeyi başardığı konuları vurgulayabilir.

SEMrush veya Serpstat gibi üçüncü taraf araçlarını kullanarak (her ikisi de bir dizi ücretsiz rapor çalıştırmanıza izin verir), sitenizin görünür olduğu anahtar kelimelerin anlık görüntüsünü alabilirsiniz. Bu sıralamalarla henüz trafik kazanacak kadar yüksek olmayabilirsiniz, ancak bir yerden başlamalısınız!

9. Rakiplerinize göz atın

Başka bir hızlı ve değerli SEO taktiği ise rakiplerinizin neyi sıraladığını görün. Kendi sıralamalarımızı kontrol etmek için kullanılan araçlardan birine gidin, ancak rakip bir alan adı girin. Hangi terimlerden trafik aldıklarını hızlı bir şekilde göreceksiniz ve kendiniz için en iyisini alabilirsiniz!

Rakibinizin kim olduğunu bilmiyorsanız, en önemli anahtar kelime hedeflerinizden bazılarını arayın; göz atmanız gerekenler sürekli olarak iyi sıralanan sitelerdir.

Şimdi, bir rakibin bir anahtar kelime için iyi sıralaması, onu denemeniz ve hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmez. Siteniz ve hedef kitlenizle son derece alakalı olmalıdır. Ancak bu, izleyicinin ilgi alanlarını ortaya çıkarmak için başkalarının sıkı çalışmasını kullanmanın hızlı ve etkili bir yoludur.

10. Daha iyi başlık etiketleri oluşturun

Arama yapanların sitenizde gördüğü ilk şeylerden biri sayfanın kendisinde görünmez. Başlık etiketi, arama sonuçlarında mavi bağlantı olarak ve bir sayfa sosyal medyada paylaşıldığında ana başlık olarak görüntülenir. Bu, onu iki şekilde optimize etmemize olanak tanır.

İlk olarak, arama motorlarına bu sayfanın neyle ilgili olduğunu, tercihen başa doğru göstermek için ana anahtar kelime konusu hedeflerimizi içine koyabiliriz.

İkincisi, dikkat çeken oldukça ilginç başlıklar oluşturabiliriz. Bu şekilde arama sonuçlarında öne çıkmak bize ekstra tıklama kazanmamıza yardımcı olabilir. Elbette, bunu neyin başaracağı hedef kitlenize ve söz konusu sayfanın türüne bağlıdır. Bir ürün açıklama sayfası ve bir blog yazısı çok farklı başlık etiketlerine sahip olacaktır.

Tüm sayfalarınızı gözden geçirin ve başlıklarınıza bakın. Anahtar kelimelerinizden en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Ve olabildiğince ilginç (ve uygun) mudur? Her sayfanın benzersiz bir başlık etiketine ihtiyacı vardır ve etiketlerin uzunluğu 60 karakter veya daha az olmalıdır .

11. Daha ilginç meta açıklamaları kullanın

Başlık etiketlerinize benzer şekilde, meta açıklamalar SEO’nuzu geliştirmek için basit ama oldukça etkili bir yoldur. Meta açıklamaları, arama sonuçlarında bir sayfanın başlığının altında görünen küçük metin paragrafını oluşturmak için kullanılır.

Bir sıralama faktörü olarak sayılmasalar da, tıklama oranını etkiler. Harika bir meta açıklama, bir sonucun benzerleri arasında öne çıkmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, meta açıklamalarınızı gözden geçirmek ve mümkün olan en iyilerini yazmak için zaman ayırmak önemli bir optimizasyondur.

12. Doğru URL’lere sahip olun

Yaygın bir hata, birçok CMS’de otomatik olarak oluşturulan URL’leri kullanmaktır. Bunlar, açıklayıcı metne sahip olmak istediğimiz bir ürünü tanımlamak için kodları kullanılmalıdır. Özellikle ilk birkaç kelimede alt çizgi yerine kısa çizgi kullanmak ve birincil anahtar kelime hedefinizi eklemek gibi birkaç yol gösterici ilke vardır . Mümkünse, site hiyerarşisini yansıtırken bunları kısa ve basit tutmak en iyisidir.

13. İçeriğinizi daima geliştirin

Arama motorları kaliteli içeriği sever, bu nedenle sayfanızı her seferinde olabildiğince iyi hale getirmeniz gerekir. Anahtar kelime hedefleriniz için kimin iyi sıralandığına bakın.